NRD Начало
Събота, 23 Ноември 2024
Начало Под прожектора Изложба на Павел Францалийски по случай 140 години от рождението му
4311
Под прожектора

Изложба на Павел Францалийски по случай 140 години от рождението му

Павел Францалийски се оказа, че е един много обичан художник, каза проф. Аксиния Джурова при откриването на негова изложба, посветена на 140-годишнина от рождението му в художествена галерия „Проф. Васил Захариев“ в Самоков. Откриването направиха директорът на Исторически музей – Самоков д-р Веселин Хаджиангелов, уредникът в културната институция Любомир Николов, проф

| 20 Август 2024, 14:16 ч.
Изложба на Павел Францалийски по случай 140 години от рождението му
Изложба на Павел Францалийски по случай 140 години от рождението му
Снимка © БТА

Павел Францалийски се оказа, че е един много обичан художник, каза проф. Аксиния Джурова при откриването на негова изложба, посветена на 140-годишнина от рождението му в художествена галерия „Проф. Васил Захариев“ в Самоков.

Изложба с творби на художника Бочо Донев е подредена в троянската галерия „Серякова къща“.

Експозицията със заглавие „Художник от бъдещето“ е посветена на 120-ата годишнина от рождението на именития творец. В нея са включени общо 45 рисунки и живописни платна, повечето от които са част от фондовете на Музея на занаятите в Троян.

Специално за изложбата, картини предоставят и троянското читалище „Наука – 1870 г.“ и Средно училище „Свети Климент Охридски“. Част от творбите за пръв път се показват пред публика.

Бочо Донев е един от първите троянски художници, получил академично образование, разказа Мария Минковска, уредник на фонд „Изобразително изкуство“ към Музея на народните художествени занаяти и приложни изкуства в Троян.   

Той оставя своята следа в Троян освен с творбите си и

Актьорът Александър Кадиев и писателят Георги Господинов са сред лицата на тазгодишното издание на фотоизложбата „Чуй гласа ми“.

Това е третото издание на кампанията, която прави темата за мъжкото емоционално здраве по-достъпна през изкуството. Експозицията е в One Gallery до 18 ноември, съобщават организаторите.

В кампанията участват режисьорът и сценарист Илиян Джевелеков, диджейят и радиоводещ Мартен Роберто, актьорът Ованес Торосян, ютюбърът и режисьор Цветослав Цонев-Цуро, визуалният артист Ясен Згуровски, познат още като Julieta Intergalactica, и рапърът Wosh MC.

„Emprove отново насочва вниманието на широката публика към психиката на мъжете през ноември – месецът, в който се провежда и световната кампания #Movember. Фондацията напомня, че грижата за менталното здраве е точно толкова важна, колкото и за физическото“, разказват

Хасковският Драматично-куклен театър „Иван Димов“ открива новия си творчески сезон с премиера на куклено представление.

Обичаната от малки и големи приказка на Ран Босилек "Косе Босе" е под режисурата на Лео Капон, който  в годините поставя на сцената на театъра в Хасково много от куклените спектакли. По сценографията на "Косе Босе" е работила Ханна Шварц.

Приказката пред малките зрители в камерната зала на театъра ще разкажат младите актьори от трупа в Хасково - Нелина Михайлова, Стефана Дункова и най- новото попълнение в нея Краси Кирчев. С тяхно участие са доизградени и голяма част от репликите на герои, които се отзоват в  забавна бъркотия в приказната  гора.

Деца и възрастни да са заедно и да се забавляват, както и да изграждат различни взаимоотношение помежду си-това е моето разбиране за театър, казва режисьорът Лео Капон. Така

Осемдесетгодишният вокалист на "Ху" Роджър Долтри каза, че "пее по-добре, отколкото от години" и че с рок групата му имат "какво още да покажат", предаде Пи Ей мидия/ДПА.  

Долтри споделя, че догодина ще започне самостоятелно турне, тъй като ако не продължи да пее, гласът му ще "изчезне", както и че иска да "изследва музиката", подхождайки към познати песни по нов начин.

Говорейки за най-скорошните си изпълнения, Роджър Долтри каза пред Пи Ей мидия: "Чувствам, че пея може би по-добре, отколкото съм пял от години".

Визирайки изявите си с "Ху", музикантът споделя: "Нашата музика е много, много различна от повечето рок музика и трябва да продължим да я правим". 

"За да го направя, трябва да продължа да пея в паузите между две шоута, защото тези паузи могат да бъдат доста дълги, а ако не бъде използван, човешкият глас може да изчезне", допълва Дол

Носителят на „Грами“ – Антони Вит, се завръща в София на 31 октомври, съобщават от Софийската филхармония. Концерт е в зала „България“.

Доайенът на диригентското изкуство ще представи програма от полски композитори – Витолд Лютославски с Концерт за оркестър, Мечислав Карлович – Вечни песни, оп.10, и Войчех Килар – Симфонична поема „Кошелец 1909”.

Антони Вит е номиниран седем пъти за наградата „Грами“ за записите на произведения от Кшищоф Пендерецки и Карол Шимановски. Отличен е през 2013 за записите на „Фонограми“, Концерт за валдхорна, Партита, „Пробуждането на Яков“ и „Анаксис“ от Пендерецки.

Любопитна подробност е, че по специалност Антони Вит е юрист, но в един момент решава да смени

Откриването направиха директорът на Исторически музей – Самоков д-р Веселин Хаджиангелов, уредникът в културната институция Любомир Николов, проф. Аксиния Джурова и внучката на Павел Францалийски Павлина Деребанова. 

Проф. Джурова посочи, че тя е разбрала, че той е търсен и го е видяла в това, че хората са имали нуждата да имат част от неговото творчество. По думите й художникът е бил учител на плеяда ученици, които след това развиват успешна кариера. „Той е от тези, които много помагат за организиране на музейната сбирка в Самоков. При него обществената и чисто творческата дейност са били много преплетени“, добави проф. Джурова.

По думите й Францалийски също е помагал много за развитието на туризма в града, а фамилията Францалийски идва от баща му, който е бил служител във френското консулство в Цариград. 

Тя каза, че творецът може да бъде определен с три неща. Първото от тях е, че той е „Беловласият“ художник, второто е – „Премръзналият“ художник и третото е, че можем да го определим като „Белият акварелист на Рила“. „Беловласият“ е, защото когато той на 19 години косата му побелява в следствие на тежкия живот, който е имал“, обясни още проф. Джурова.

Тя каза, че го определят като „Премръзналия“, защото много е обичал планината и е бил завладян от това да пресъздаде белия и сиво-сивкавия цвят на снега, които са най-трудните за овладяване в живописната палитра. 

Галерия Vivacom Art Hall представя четирима световни автори на първото отличително за България изложение за съвременно изкуство Sofia Art Fair.

Събитието ще се проведе от 4 до 6 октомври във форум „Джон Атанасов“ в "София тех парк", съобщават от екипа на галерията.

Посетителите на форума ще могат да видят творби от частната колекция на галерията на артистите Стивън Уилсън, Конар Брадърс, Мистър Брейнуош и Райнер Лагеман.  

„Щастливи сме да вземем участие в първото изложение за изкуство Sofia Art Fair. Нетърпеливи сме да се потопим в света на изкуството за 5 дни и да се срещнем с колекционери и любители на изкуството. Верни на традицията ще представим пред българската публика световноизвестните имена - Стивън Уилсън, Конар Брадърс, Мистър Брейнуош и Райнер Лагеман, с което вярваме, че ще допринесем и за мащаба на арт фестивала”.

На столичния площад "Вацлав Хавел" ще бъде поставена скулптура-художествен синтез "Сърцето пътува" в памет на първия президент на Чехия, световноизвестен драматург, писател, правозащитник и дисидент Вацлав Хавел, съобщават организаторите.

Откриването ще се състои на 31 октомври. Скулптурата е дело на чешкия творец проф. Курт Гебауер и е по инициатива на множество български граждани, фондациите "Софийски дискусионен форум" и "Америка за България", Столична община и Културно-информационен център на Софийския университет "Св. Климент Охридски". 

Столичният общински съвет (СОС) трябваше да разгледа през май тази година на заседание предложение на зам.-кмета по култура Яна Генова и кмета на район "Средец" Трайчо Трайков за поставяне на скулптура ``Сърцето пътува`` на проф. Курт Гебауер в памет на Вацлав Хавел на едноим

Първата вечер от шестото поред издание на Spice Music Festival 2024 събра в зоната на Морската гара в Бургас няколко хиляди души публика, за да видят и чуят едни от големите имена на музикалната поп сцена от 90-те години.

За първи път в историята на музикалния форум на сцената е обособена специална зона, за която се предлагат ограничен брой пропуски. На нея най-големите фенове на Spice Music Festival могат да танцуват и да се насладят на своите любимци на една ръка разстояние по време на техните изпълнения. 

Минути преди да бъдат отворени вратите вече имаше дълги опашки от чакащи да влязат. 

Събитието започна малко след 18:00 ч. вчера с музикалните миксове на DJ Никита, който успя да подгрее публиката преди появата на първите участници във фестивалната програма.

Първа на сцената се качи изпълнителката и бивша членка на белгийското електроник три

Дамиано Давид - вокалистът на италианската група "Монескин", която спечели песенния конкурс "Евровизия" през 2021 г., издаде първия си самостоятелен сингъл, предизвиквайки опасения сред феновете за оцеляването на квартета, предаде АФП.       Наличен в няколко платформи, сингълът Silverlines е плод на сътрудничеството на певеца с американските изпълнители Сара Хъдсън и Ферас, както и с британския рапър и продуцент Лабиринт.        Дамиано Давид, чиито сценични изпълнения и парти нощи с басистката Виктория Де Анджелис подхранват знойната репутация на групата, сякаш признава в това меланхолично парче, че е навлязъл в по-спокоен период от живота си.

"Тази песен е много специална за мен. Избрах я естествено като начало на тази нова глава в творческия ми живот и искрено се надявам, че хората са готови да поемат на това пътешествие с мен",

Холивудската звезда Гари Стреч и актрисата и продуцент Деси Тенекеджиева преди дни завършиха своя трети актьорски мастърклас (Acting MasterClass), който този път се състоя в Пловдив. Това бе интензивен двудневен курс като подготовка за пълния уъркшоп през следващата година, съобщиха от екипа на фондация „Стоян Камбарев“.

"Изключително вълнуващи бяха срещите на звездите с техните студенти, които се потопиха в един различен и магичен свят. Най-младите участници бяха едва 14-годишни. До менторите Деси Тенекеджиева и Гари Стреч бяха също един от най-добрите световни боксови мениджъри Ивайло Гоцев, звездата на Народния театър Димитър Николов, тв продуцентът Атанас Лазаров, "Мистър България" Виктор Русинов, една от изгряващите звезди на "Берлинале" Маргарита Стойкова. Операторът и режисьор Георги Марков е важна част от екипа на Acting MasterClass, още от първия ден. Той

Той е обикалял зимата Рила планина и винаги е бил на рамо с палитра, пушка и ски. Проф. Аксиния Джурова поясни също, че го наричат „Белия акварелист на Рила“, защото чрез най-хубавите си пейзажи от зимата той показва, че си е  струвало да замръзнеш, да работиш толкова дълго, че да постигнеш това умение да предадеш белия сняг и самоковския студ.

По думите й интересно за художника е, че той е представител на постимпресионизма и поясни, че акварелните му творби са „по-плътни" от тези на останалите художници от това течение. 

Уредникът Любомир Николов обясни, че в града досега са организирани няколко изложби на Францалийски, но за пръв път музеят се заема с такова начинание. Той представи и новото издание от поредицата „Галерия самоковски художници“, което културната институция пуска по повод годишнини на творци от града. Николов посочи, че едната част от творбите в експозицията са на наследниците на художника, а другата - на сбирката на музея. 

Наследницата на Павел Францалийски Павлина Деребанова благодари на самоковката публика за интереса към изложбата и посочи, че е един щастлив човек. 

Изложбата ще може да бъде видяна през следващите месеци. Тя е част от програмата за празника на града. Тази година Община Самоков издаде календар посветен на художника. 

Павел Францалийски е роден на 18 януари 1884 година в Самоков. Любовта към изкуството го отвежда в София в Държавното рисувално училище. Като студент втори курс през 1903 година той участва в Илинденско-Преображенското въстание. Дипломира се през 1907 година в класа по живопис на Иван Мърквичка. Францалийски преподава рисуване в самоковската гимназия от 1909 година до 1931 г. Той активно участва в обществения живот на града. Името на художника се свързва с учредяването на художествената сбирка към Историческия музей в Самоков. Павел Францалисйки е член на туристическо дружество, като е активен турист и планинар. Като художник рисува главно планински пейзажи от Рила с акварел. Около 90 % от творбите му са посветени на тази планина. Художникът обича да рисува и селския живот. Умира на 8 януари 1956 година в Самоков. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
„Несломен“ е първият трак от новия албум на Димитър & Христо. В него се смесва вече утвърдения стил на дуета с малко по-неочаквано амплоа, информират от SingSong So ...
Мая Бежанска: Темата за геройството и достойнството ги няма в нашето общество, а хората имат нужда от тях
Премиерата на спектакъла „Тримата мускетари“ ще се състои на 24 ноември в Драматично-куклен театър (ДКТ)„Васил Друмев“, обяви директорът на шуменския театър ...
Изложба представя непоказвани досега творби на над 15 български художници от 20-и век
Изложба в галерия „Ракурси“ представя непоказвани досега творби на над 15 български художници, творили през 20-и век, съобщават организаторите. Експозицията ще може да ...
Коледната благотворителна кампания "Елхите на таланта" на фондация “Стоян Камбарев” ще се състои за шеста поредна година
Коледната благотворителна кампания "Елхите на таланта" на фондация “Стоян Камбарев” ще се състои за шеста поредна година, съобщиха от екипа й. Тази година близо 50 веч ...
Бет Харт идва отново в България през лятото на 2025 година
Бет Харт, наричана „музикалното чудо Бет”, „преродената Джанис Джоплин” и „огнената кралица на блус и рок музиката“, идва отново в България на 2 ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки абаджийско-терзийския занаят
Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки абаджийско-терзийския занаят. Той и Пловдивското читалище „Иван Вазов“ ще представят П ...
започна Националният конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“
Националният конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“ започна в концертната зала на Общинския младежки дом в Шумен. В първия ден на форума са включе ...
Двама млади артисти откриха обща изложба „Два вкуса”
Двама млади артисти откриха обща изложба „Два вкуса” в Морското казино във Варна. Това е дебют за Лилия Кунева и Крис Николов, които са се запознали на студентски плен ...
Десислава Минчева: В картината най-важни са сюжетът, образът и внушението
В картината най-важни са сюжетът, образът и внушението, което прави художникът. Всеки има различен начин на работа, но първото е какво искаш да нарисуваш, оттам произлизат допълнит ...
Ръкопис на Кафка се предлага за продажба на аукцион за 280 хил. евро
Ръкопис и писмо на писателя Франц Кафка се предлагат за продажба на аукцион от компанията "Кристиан Хесе" в Хамбург, Германия, за 280 хил. евро, съобщи "Ческе новини", позовавайки ...
Тикер в 20:00 ч.
Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки ...
Начало Под прожектора
4311
Под прожектора

Изложба на Павел Францалийски по случай 140 години от рождението му

Павел Францалийски се оказа, че е един много обичан художник, каза проф. Аксиния Джурова при откриването на негова изложба, посветена на 140-годишнина от рождението му в художествена галерия „Проф.Васил Захариев“ в Самоков.

| 20 Август 2024, 14:16 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Изложба на Павел Францалийски по случай 140 години от рождението му
Изложба на Павел Францалийски по случай 140 години от рождението му
Снимка © БТА

Павел Францалийски се оказа, че е един много обичан художник, каза проф. Аксиния Джурова при откриването на негова изложба, посветена на 140-годишнина от рождението му в художествена галерия „Проф. Васил Захариев“ в Самоков.

Откриването направиха директорът на Исторически музей – Самоков д-р Веселин Хаджиангелов, уредникът в културната институция Любомир Николов, проф. Аксиния Джурова и внучката на Павел Францалийски Павлина Деребанова. 

Изложба с творби на художника Бочо Донев е подредена в троянската галерия „Серякова къща“.

Експозицията със заглавие „Художник от бъдещето“ е посветена на 120-ата годишнина от рождението на именития творец. В нея са включени общо 45 рисунки и живописни платна, повечето от които са част от фондовете на Музея на занаятите в Троян.

Специално за изложбата, картини предоставят и троянското читалище „Наука – 1870 г.“ и Средно училище „Свети Климент Охридски“. Част от творбите за пръв път се показват пред публика.

Бочо Донев е един от първите троянски художници, получил академично образование, разказа Мария Минковска, уредник на фонд „Изобразително изкуство“ към Музея на народните художествени занаяти и приложни изкуства в Троян.   

Той оставя своята следа в Троян освен с творбите си и

Актьорът Александър Кадиев и писателят Георги Господинов са сред лицата на тазгодишното издание на фотоизложбата „Чуй гласа ми“.

Това е третото издание на кампанията, която прави темата за мъжкото емоционално здраве по-достъпна през изкуството. Експозицията е в One Gallery до 18 ноември, съобщават организаторите.

В кампанията участват режисьорът и сценарист Илиян Джевелеков, диджейят и радиоводещ Мартен Роберто, актьорът Ованес Торосян, ютюбърът и режисьор Цветослав Цонев-Цуро, визуалният артист Ясен Згуровски, познат още като Julieta Intergalactica, и рапърът Wosh MC.

„Emprove отново насочва вниманието на широката публика към психиката на мъжете през ноември – месецът, в който се провежда и световната кампания #Movember. Фондацията напомня, че грижата за менталното здраве е точно толкова важна, колкото и за физическото“, разказват

Хасковският Драматично-куклен театър „Иван Димов“ открива новия си творчески сезон с премиера на куклено представление.

Обичаната от малки и големи приказка на Ран Босилек "Косе Босе" е под режисурата на Лео Капон, който  в годините поставя на сцената на театъра в Хасково много от куклените спектакли. По сценографията на "Косе Босе" е работила Ханна Шварц.

Приказката пред малките зрители в камерната зала на театъра ще разкажат младите актьори от трупа в Хасково - Нелина Михайлова, Стефана Дункова и най- новото попълнение в нея Краси Кирчев. С тяхно участие са доизградени и голяма част от репликите на герои, които се отзоват в  забавна бъркотия в приказната  гора.

Деца и възрастни да са заедно и да се забавляват, както и да изграждат различни взаимоотношение помежду си-това е моето разбиране за театър, казва режисьорът Лео Капон. Така

Осемдесетгодишният вокалист на "Ху" Роджър Долтри каза, че "пее по-добре, отколкото от години" и че с рок групата му имат "какво още да покажат", предаде Пи Ей мидия/ДПА.  

Долтри споделя, че догодина ще започне самостоятелно турне, тъй като ако не продължи да пее, гласът му ще "изчезне", както и че иска да "изследва музиката", подхождайки към познати песни по нов начин.

Говорейки за най-скорошните си изпълнения, Роджър Долтри каза пред Пи Ей мидия: "Чувствам, че пея може би по-добре, отколкото съм пял от години".

Визирайки изявите си с "Ху", музикантът споделя: "Нашата музика е много, много различна от повечето рок музика и трябва да продължим да я правим". 

"За да го направя, трябва да продължа да пея в паузите между две шоута, защото тези паузи могат да бъдат доста дълги, а ако не бъде използван, човешкият глас може да изчезне", допълва Дол

Носителят на „Грами“ – Антони Вит, се завръща в София на 31 октомври, съобщават от Софийската филхармония. Концерт е в зала „България“.

Доайенът на диригентското изкуство ще представи програма от полски композитори – Витолд Лютославски с Концерт за оркестър, Мечислав Карлович – Вечни песни, оп.10, и Войчех Килар – Симфонична поема „Кошелец 1909”.

Антони Вит е номиниран седем пъти за наградата „Грами“ за записите на произведения от Кшищоф Пендерецки и Карол Шимановски. Отличен е през 2013 за записите на „Фонограми“, Концерт за валдхорна, Партита, „Пробуждането на Яков“ и „Анаксис“ от Пендерецки.

Любопитна подробност е, че по специалност Антони Вит е юрист, но в един момент решава да смени

Проф. Джурова посочи, че тя е разбрала, че той е търсен и го е видяла в това, че хората са имали нуждата да имат част от неговото творчество. По думите й художникът е бил учител на плеяда ученици, които след това развиват успешна кариера. „Той е от тези, които много помагат за организиране на музейната сбирка в Самоков. При него обществената и чисто творческата дейност са били много преплетени“, добави проф. Джурова.

По думите й Францалийски също е помагал много за развитието на туризма в града, а фамилията Францалийски идва от баща му, който е бил служител във френското консулство в Цариград. 

Галерия Vivacom Art Hall представя четирима световни автори на първото отличително за България изложение за съвременно изкуство Sofia Art Fair.

Събитието ще се проведе от 4 до 6 октомври във форум „Джон Атанасов“ в "София тех парк", съобщават от екипа на галерията.

Посетителите на форума ще могат да видят творби от частната колекция на галерията на артистите Стивън Уилсън, Конар Брадърс, Мистър Брейнуош и Райнер Лагеман.  

„Щастливи сме да вземем участие в първото изложение за изкуство Sofia Art Fair. Нетърпеливи сме да се потопим в света на изкуството за 5 дни и да се срещнем с колекционери и любители на изкуството. Верни на традицията ще представим пред българската публика световноизвестните имена - Стивън Уилсън, Конар Брадърс, Мистър Брейнуош и Райнер Лагеман, с което вярваме, че ще допринесем и за мащаба на арт фестивала”.

На столичния площад "Вацлав Хавел" ще бъде поставена скулптура-художествен синтез "Сърцето пътува" в памет на първия президент на Чехия, световноизвестен драматург, писател, правозащитник и дисидент Вацлав Хавел, съобщават организаторите.

Откриването ще се състои на 31 октомври. Скулптурата е дело на чешкия творец проф. Курт Гебауер и е по инициатива на множество български граждани, фондациите "Софийски дискусионен форум" и "Америка за България", Столична община и Културно-информационен център на Софийския университет "Св. Климент Охридски". 

Столичният общински съвет (СОС) трябваше да разгледа през май тази година на заседание предложение на зам.-кмета по култура Яна Генова и кмета на район "Средец" Трайчо Трайков за поставяне на скулптура ``Сърцето пътува`` на проф. Курт Гебауер в памет на Вацлав Хавел на едноим

Първата вечер от шестото поред издание на Spice Music Festival 2024 събра в зоната на Морската гара в Бургас няколко хиляди души публика, за да видят и чуят едни от големите имена на музикалната поп сцена от 90-те години.

За първи път в историята на музикалния форум на сцената е обособена специална зона, за която се предлагат ограничен брой пропуски. На нея най-големите фенове на Spice Music Festival могат да танцуват и да се насладят на своите любимци на една ръка разстояние по време на техните изпълнения. 

Минути преди да бъдат отворени вратите вече имаше дълги опашки от чакащи да влязат. 

Събитието започна малко след 18:00 ч. вчера с музикалните миксове на DJ Никита, който успя да подгрее публиката преди появата на първите участници във фестивалната програма.

Първа на сцената се качи изпълнителката и бивша членка на белгийското електроник три

Дамиано Давид - вокалистът на италианската група "Монескин", която спечели песенния конкурс "Евровизия" през 2021 г., издаде първия си самостоятелен сингъл, предизвиквайки опасения сред феновете за оцеляването на квартета, предаде АФП.       Наличен в няколко платформи, сингълът Silverlines е плод на сътрудничеството на певеца с американските изпълнители Сара Хъдсън и Ферас, както и с британския рапър и продуцент Лабиринт.        Дамиано Давид, чиито сценични изпълнения и парти нощи с басистката Виктория Де Анджелис подхранват знойната репутация на групата, сякаш признава в това меланхолично парче, че е навлязъл в по-спокоен период от живота си.

"Тази песен е много специална за мен. Избрах я естествено като начало на тази нова глава в творческия ми живот и искрено се надявам, че хората са готови да поемат на това пътешествие с мен",

Холивудската звезда Гари Стреч и актрисата и продуцент Деси Тенекеджиева преди дни завършиха своя трети актьорски мастърклас (Acting MasterClass), който този път се състоя в Пловдив. Това бе интензивен двудневен курс като подготовка за пълния уъркшоп през следващата година, съобщиха от екипа на фондация „Стоян Камбарев“.

"Изключително вълнуващи бяха срещите на звездите с техните студенти, които се потопиха в един различен и магичен свят. Най-младите участници бяха едва 14-годишни. До менторите Деси Тенекеджиева и Гари Стреч бяха също един от най-добрите световни боксови мениджъри Ивайло Гоцев, звездата на Народния театър Димитър Николов, тв продуцентът Атанас Лазаров, "Мистър България" Виктор Русинов, една от изгряващите звезди на "Берлинале" Маргарита Стойкова. Операторът и режисьор Георги Марков е важна част от екипа на Acting MasterClass, още от първия ден. Той

Тя каза, че творецът може да бъде определен с три неща. Първото от тях е, че той е „Беловласият“ художник, второто е – „Премръзналият“ художник и третото е, че можем да го определим като „Белият акварелист на Рила“. „Беловласият“ е, защото когато той на 19 години косата му побелява в следствие на тежкия живот, който е имал“, обясни още проф. Джурова.

Тя каза, че го определят като „Премръзналия“, защото много е обичал планината и е бил завладян от това да пресъздаде белия и сиво-сивкавия цвят на снега, които са най-трудните за овладяване в живописната палитра. 

Той е обикалял зимата Рила планина и винаги е бил на рамо с палитра, пушка и ски. Проф. Аксиния Джурова поясни също, че го наричат „Белия акварелист на Рила“, защото чрез най-хубавите си пейзажи от зимата той показва, че си е  струвало да замръзнеш, да работиш толкова дълго, че да постигнеш това умение да предадеш белия сняг и самоковския студ.

По думите й интересно за художника е, че той е представител на постимпресионизма и поясни, че акварелните му творби са „по-плътни" от тези на останалите художници от това течение. 

Уредникът Любомир Николов обясни, че в града досега са организирани няколко изложби на Францалийски, но за пръв път музеят се заема с такова начинание. Той представи и новото издание от поредицата „Галерия самоковски художници“, което културната институция пуска по повод годишнини на творци от града. Николов посочи, че едната част от творбите в експозицията са на наследниците на художника, а другата - на сбирката на музея. 

Наследницата на Павел Францалийски Павлина Деребанова благодари на самоковката публика за интереса към изложбата и посочи, че е един щастлив човек. 

Изложбата ще може да бъде видяна през следващите месеци. Тя е част от програмата за празника на града. Тази година Община Самоков издаде календар посветен на художника. 

Павел Францалийски е роден на 18 януари 1884 година в Самоков. Любовта към изкуството го отвежда в София в Държавното рисувално училище. Като студент втори курс през 1903 година той участва в Илинденско-Преображенското въстание. Дипломира се през 1907 година в класа по живопис на Иван Мърквичка. Францалийски преподава рисуване в самоковската гимназия от 1909 година до 1931 г. Той активно участва в обществения живот на града. Името на художника се свързва с учредяването на художествената сбирка към Историческия музей в Самоков. Павел Францалисйки е член на туристическо дружество, като е активен турист и планинар. Като художник рисува главно планински пейзажи от Рила с акварел. Около 90 % от творбите му са посветени на тази планина. Художникът обича да рисува и селския живот. Умира на 8 януари 1956 година в Самоков. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
Мая Бежанска: Темата за геройството и достойнството ги няма в нашето общество, а хората имат нужда от тях
Изложба представя непоказвани досега творби на над 15 български художници от 20-и век
Коледната благотворителна кампания "Елхите на таланта" на фондация “Стоян Камбарев” ще се състои за шеста поредна година
Бет Харт идва отново в България през лятото на 2025 година
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки абаджийско-терзийския занаят
Калейдоскоп
започна Националният конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“
Тонът на времето
Двама млади артисти откриха обща изложба „Два вкуса”
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.